
Pod mikroskopem układ moczowy jest pokryty unikalną podszewką zwaną urothelium, rodzajem nabłonka przejściowego. W przeciwieństwie do okładziny nabłonkowej większości narządów, nabłonek przejściowy może spłaszczać się i rozciągać. Urothelium obejmuje większość układu moczowego, w tym miednicę nerkową i pęcherz moczowy.
Układ moczowy i jego funkcje
Istnieje kilka funkcji układu moczowego:
- Usuwanie z organizmu odpadów (głównie mocznika i kwasu mocznikowego).
- Regulacja bilansu elektrolitu (np. sodu, potasu i wapnia).
- Regulacja homeostazy kwasowo-zasadowej.
- Kontrola objętości krwi i utrzymanie ciśnienia krwi.
Średnia produkcja moczu u dorosłych ludzi wynosi około 1-2 litry (L) dziennie, w zależności od stanu nawodnienia, poziomu aktywności, czynników środowiskowych, wagi i zdrowia jednostki. Zbyt duża lub zbyt mała ilość moczu wymaga opieki medycznej. Polyuria jest stanem nadmiernej produkcji moczu (> 2,5 L/dzień). Oliguria przy wytwarzaniu < 400 ml (militrów), a anuria < 100 ml dziennie.
Poradnia urologiczna radzi – nie lekceważ żadnych objawów
Pierwszym krokiem w tworzeniu moczu jest filtrowanie krwi w nerkach. U zdrowego człowieka nerka otrzymuje od 12 do 30% rzutu serca, ale średnio około 20% lub około 1,25 L/min.
Podstawową jednostką strukturalną i funkcjonalną nerek jest nefron. Jego główną funkcją jest regulowanie stężenia wody i substancji rozpuszczalnych, takich jak sód, poprzez filtrowanie krwi, ponowne wchłanianie tego, co jest potrzebne i wydalanie reszty jako moczu.
Poszukujesz specjalisty urologa? Odwiedź kwel-med.pl i umów się na wizytę.
W pierwszej części nefronu kapsułka Bowmana filtruje krew z układu krążenia do wanien. Hydrostatyczne i osmotyczne gradienty ciśnienia ułatwiają filtrację przez półprzepuszczalną membranę. Filtrat zawiera wodę, małe cząsteczki i jony, które łatwo przechodzą przez membranę filtracyjną. Jednak większe cząsteczki, takie jak białka i komórki krwi, nie mogą przechodzić przez błonę filtracyjną.
Regulacja stężenia i objętości
Ilość nadsączu produkowanego w ciągu minuty nazywana jest szybkością filtracji kłębuszkowej (GFR) i wynosi 180 litrów dziennie. Około 99% tego przesączu jest ponownie wchłaniany podczas przechodzenia przez nefron, a pozostałe 1% staje się moczem.
Układ moczowy jest regulowany przez układ endokrynny przez hormony takie jak hormony antydiuretyczne, aldosteron i hormon przytarczycowy.
Układ moczowy jest pod wpływem układu krążenia, nerwowego i hormonalnego. Aldosteron odgrywa kluczową rolę w regulacji ciśnienia krwi poprzez jego działanie na nerki. Działa on na rurki dystalne i kanały zbiorcze nefronu oraz zwiększa wchłanianie sodu z filtratu kłębuszkowego. Reabsorpcja sodu powoduje zatrzymanie wody, co zwiększa ciśnienie krwi i objętość krwi.